FuturonFORGE > materiály

MATERIÁLY

Premiové kompozitní materiály pro hodinářskou výrobu a šperkařství. Naše titanové a ocelové damašky jsou svou kombinací mechanických a estetických kvalit optimální pro užití v hodinářské výrobě a šparkařství. Jsou používány nezávislými hodináři a umělci při produkci designové originálních hodinkových pouzder, číselníků jako i dalších funkčních doplňků (přezky, korunky, lunety, ručky, západky).

Jedinečné kompozitní materiály pro využití ve výrobě.

MATERIÁLY

#HardcoreFuturon

 Nerezový damašek sendvičové konstrukce s jádrem z práškové oceli Elmax. Skvělé řezné vlastnosti. Boky damašku jsou vyrobeny z austenicko-martenzitické oceli (AISI 304 + AEB-L), což po odleptání zaručuje vysoký vizuální kontrast damaškových vrstev. ELMAX SUPERCLEAN (umístěný na řezném středu) je druhou generací technologie práškových ocelí (výrobcem je Voestalpine – Uddeholm). Tento materiál dosahuje skvělých řezných vlastností, vzledem ke svému chemickému složení a velmi jemnému zrnu. #HardcoreFuturon je kalitelný na 61 HRc. Dodáváme jej v různých strukturách žíhaný na měkko pro lepší zpracování. Umíme vyrobit i tenké polotovary v rozmezí  2.8mm – 6mm (0.11 – 0.23″). Tento materiál se nejvíce hodí pro nožířskou výrobu a pro další řezné nástroje.

#BlackFuturon

Titan-zirkoniový damašek, je také známý pod názvy ZircuTi či Zircu-Ti vzniká spojením Zirkonia a několika typů titanu (převážně Gr2, Gr5, Gr7, Gr9), které mají různé chemické složení. Zirkonium (Zr) je kov extrémně odolný proti korozi, po jehož zahřátí dosáhne olejově černé barvy. Výsledný kompozit je nepatrně těžší, než celotitanový (záleží na procentu zirkonia v kompozitu). Umožňuje bohaté barevné kombinace, kterých dosáhneme elektro-chemickou či tepelnou oxidací. Každý kus může být zabarven různě, podle možností které nabízí spektrum barevné oxidace titanu. Materiál je plně hypoalergenní. Je vhodný pro výrobu nožů, šperkařskou výrobu, či výrobu hodinek. Vyrábíme jej v různých provedeních – klasickou pásovinu, tyče různých průměrů, případně obdélníkové mozaiky.

#StainlessFuturon

Nerezový austeniticko-martenzitický damašek. Kombinace ocelí AEB-L a AISI 304 zaručuje po odleptání vysoký vizuální kontrast damaškových vrstev. Ocel AEB-L (tvrdší v kompozici damašku) byla původně vyvinuta pro výrobu žiletek, břitev a skalpelů. Charakteristická je pro svoji vysokou ostrost, odolnost proti opotřebení a antikorozivní odolnost. Po tepelném upravení dosahuje tvrdosti 60 HRc. AISI304 či 1.4301 (měkčí složka damašku) je austenitická chrom-niklová nerezová ocel s nominální tvrdostí 215 HB. Tento materiál dodáváme v mnoha různých strukturách (patternech) žíhaný na měkko pro lepší zpracování. Umíme vyrobit i tenké polotovary v rozmezí 2.8mm – 6mm (0.11 – 0.23″). Ze #StainlessFuturonu vyrábíme také mozaiky vhodné na záštity zavíracích nožů a další aplikace, kde oceníte možnost zakalení materiálu. Tento materiál se nejvíce hodí pro nožířskou výrobu a také pro ostatní aplikace v užitém umění.

#CompositeFuturon

Titanový damašek, je také známý pod názvy Mokuti či Moku-Ti vzniká spojením několika typů titanu (převážně Gr2, Gr5, Gr7, Gr9), které mají různé chemické složení. Výsledný kompozit je velmi lehký (hmotnost oproti oceli je zhruba poloviční). Dále má skvělé mechanické vlastnosti a umožňuje bohaté barevné kombinace. Různých barev dosáhneme elektro-chemickou či tepelnou oxidací. Každý kus může být zabarven různě, podle možností které nabízí spektrum barevné oxidace titanu. Materiál je plně hypoalergenní. Je vhodný pro výrobu nožů, šperkařskou výrobu, či výrobu hodinek. Vyrábíme jej v různých provedeních – klasickou pásovinu, tyče různých průměrů, případně obdélníkové mozaiky.

#AusteniticFuturon

Damaškový kompozit austenitických nerezových ocelí (AISI 304 + AISI 316). Materiál je hypoalergenní (vhodný pro dlouhodobý styk s lidskou pokožkou) a není zde nutnost jeho dalšího tepelného zpracování. Proto je skvělým řešením pro začátečníky na poli nerezových damašků. Vzhledem k tomu, že zde odpadá tepelné zpracování, je vhodný pro šperkařskou výrobu, či výrobu hodinek. Základní charakteristikou vlastností je vysoký podíl korozivzdorných legur – chromu a niklu při dosažení nominální tvrdosti 215 HB. Vyrábíme jej v různých provedeních – klasickou pásovinu, tyče různých průměrů, případně větší kusy dle požadavků zákazníka.

Premiové kompozitní materiály pro hodinářskou výrobu a šperkařství.

TEPELNÉ ZPRACOVÁNÍ A LEPTÁNÍ

#StainlessFuturon

Tepelné zpracování
pro nejlepší výsledky doporučujeme využít odborníky na tepelné zpracování (s použitím ochranné atmosféry) např. Bodycote apod.
– držte čepel po dobu 10-15 min. na 1050°C  / 1920°F;  kalení olejem
– 2 temperovací cykly,  každý 30 minut na 150-180°C  / 305-355 °F
– výsledná tvrdost je 59-60 HRc

Leptání
– použijte chlorid železitý (FeCl3) a destilovanou vodu v poměru 1:1
– nechte ponořené 15 minut při pokojové teplotě
– pokud není výsledek dostačující, použijte vodu na odstranění sedimentů a opakujte

#HardcoreFuturon

Tepelné zpracování – ELMAX core
pro nejlepší výsledky doporučujeme využít odborníky na tepelné zpracování (s použitím ochranné atmosféry) např. Bodycote apod.
– držte čepel po dobu 30 min. na 1080°C  / 1980°F;  kalení olejem
– 2 temperovací cykly,  každý 2 hodiny při 200°C  / 390 °F
– výsledná tvrdost je 60 HRc

Leptání
– použijte chlorid železitý (FeCl3) a destilovanou vodu v poměru 1:1
– nechte ponořené 15 minut při pokojové teplotě
– pokud není výsledek dostačující, použijte vodu na odstranění sedimentů a opakujte
Elmax core krásně ztmavne. 

#BlackFuturon

Zabarvení
– použijte propanový plynový hořák a tepelně leštěný nebo satinovaný povrch.
– barvy se budou zobrazovat v pořadí titanových eloxovacích spektrálních barev.
– Zirkonium se zbarví černě (nebo olejově černě) a tuto barvu si to zachová, i když jsou vytažené jiné barvy

– každá třída titanu se jinak zbarví na konkrétní teplotě, což má tento vícebarevný efekt
– můžete kombinovat tepelnou oxidaci s anodickou oxidací nebo leptáním
– pokud nejste tak zkušení, proveďte různé testy s barvami apod. na odpadovém materiálu (odstřižky)